Okładziny cierne formowane

Budowa okładziny ciernej formowanej:

Produkowana przez Gambit okładzina cierna formowana jest bezazbestowym materiałem prasowanym w formach zgodnie z zamówieniem klienta ewentualnie prasowana w postaci arkuszy i wycinana zgodnie z wymaganiami klienta. Zastosowana kompozycja materiałowa oraz specjalne, ściśle kontrolowane technologie mieszania i prasowania pozwalają uzyskać jednorodny i niezawodny materiał charakteryzujący się wysokim współczynnikiem tarcia w szerokim zakresie temperatur, niskim równomiernym zużyciem oraz wysoką kulturą pracy obejmującą niewielkie zużycie powierzchni współpracujących oraz cichą i stabilną pracę. Znaczący udział składników dobrze przewodzących ciepło powoduje, że okładzina charakteryzuje się skutecznym hamowaniem również w zastosowaniach o wysokiej intensywności cykli hamowania. Zastosowanie w okładzinie ciernej formowanej włókien aramidowych gwarantuje zachowanie odpowiedniej elastyczności i odporności na pękanie.

Zastosowanie:

Okładzina cierna formowana jest przeznaczona do stosowania w hamulcach tarczowych, stożkowych i innych maszyn tam, gdzie wymagane są duże siły hamowania, gdzie występuje w czasie pracy podwyższona temperatura oraz tam, gdzie wymagana jest wysoka niezawodność materiału ciernego przy jednocześnie niewielkim zużyciu współpracującej bieżni bębna. Jest ona również zalecana w urządzeniach o dużej częstości hamowania. Na życzenie klienta możliwe jest wykonanie okładziny ciernej formowanej zbrojonej i nacinanej z przeznaczeniem do zastosowania w hamulcach bębnowych.

Twardości i wersje wykonania

Okładziny cierne formowane GC-E, GC-ES, GC-MK i GC-PZ produkuje się w dwóch twardościach standardowych i wersjach wykonania w zależności od wymagań klienta.

Są one oznaczone:

  • +Z  -  zbrojona siatką
  • +N  -  nacinana standardowo lub wg rys klienta
  • +6  -  twardość od 55° do 65° Sh D /standard/
  • +8  -  twardość powyżej 75° D /bardzo twarda/

Okładziny cierne formowane GC-BO produkuje się tylko w twardości powyżej 75 ° D i w wersjach wykonania w zależności od wymagań klienta.

Przykład oznaczenia:

  • GC – E+ZN6  -   okładzina  zbrojona siatką, nacinana, o twardości od 55° do 65°  Sh  D  /standard/
  • GC - ES+8  - okładzina  o  twardości  powyżej  75° Sh  D   /bardzo twarda/
  • GC – MK+Z – okładzina o twardości standardowej zbrojona siatką

Zaleca się zamawiać okładzinę podając kształt, wymiary  i tolerancje zgodnie z WT dla danego typu  okładziny lub BN-86/5410-07 oraz według dokumentacji technicznej odbiorcy.

Dane techniczne

 

Parametry pracy:

GC-E GC-ES GC-MK GC-PZ GC-BO
maks. nacisk jednostkowy przy przyleganiu okładziny
do bieżni hamulcowej [N/mm2]
3,0 3,0 4,0 4,0 3,5
maksymalna temperatura pracy ciągłej [oC] 200 250 250 250 250
maksymalna temperatura chwilowa [oC] 300 300 350 300 350

minimalny współczynnik tarcia kinetycznego
(na aparacie CEZAMET)

0,35 0,30 0,35 0,40 0,35

zużycie:         dla twardości +6          [cm3/107J]

                    dla twardości +8          [cm3/107J]

<2

<1

<2

<1

<1

<0,5

<2

<1

<1

 

gęstość (nie więcej niż)    [g/cm3] 2,0 2,1 2,1 2,5 2,1
Uwaga: dla prawidłowej oceny temperatury pracy należy uwzględnić nie tylko temperaturę otoczenia, w którym okładzina hamulcowa jest zamontowana, ale również wzrost temperatury będący efektem wydzielania się ciepła tarcia w strefie pracy. W przypadku intensywnego hamowania temperatura może lokalnie wzrosnąć nawet o 200oC.

 

Do pobrania